התובעת הייתה ערנית אך משותקת ב-4 הגפיים, ללא יכולת לדבר או לשלוט על סוגרים

משרדנו הגיש לאחרונה תביעה שעניינה הזרקת חומר מסוכן בין חוליות הצוואר – דפומדרול. בעקבות ההזרקה שנעשתה באופן אלקטיבי שאינו דחוף, נכנסה התובעת בת 64 למצב קשה של שיתוק בארבעת הגפיים, אי יכולת לדבר וחוסר שליטה בסוגרים.

חרף העובדה שמדובר בפעולה רפואית שאינה דחופה, הדורשת רף זהירות גבוה, פעולה בעלת סיכונים רבים הן בשל עצם ההזרקה בין חוליות הצוואר, והן בשל השימוש בחומר דפומדרול (שהשימוש בו נאסר במקומות שונים בעולם בעת ביצוע הזרקות לחוליות הצוואר) –  לא הוסברו סיכוני הפרוצדורה לתובעת בטרם ביצוע הפעולה האלקטיבית, כנדרש וכמתחייב. כל שנאמר לתובעת הוא שמדובר בפרוצדורה שתפסיק את הכאב הכרוני ממנו סבלה בצוואר.

למרבה הצער, בעת ביצוע ההזרקה בין חוליות הצוואר – איבדה התובעת את הכרתה. מששבה התובעת להכרתה, לא עלה בידה לתקשר עם הרופאים, וכן הופיע שיתוק ב-4 גפיים –  מצב נוירולוגי המכונה "LOCKED IN SYNDROME"  – בו החולה עירני ומודע לסביבתו אך נעשה משותק בארבע גפיים ללא יכולת לדבר או לשלוט על סוגרים.

נוכח המצב הנוירולוגי החמור, הועברה התובעת באופן דחוף למיון הכירורגי, ואושפזה מיידית. במהלך האשפוז התברר בבדיקת MRI כי החומר המוזרק חדר למוח וגרם לאוטמים נרחבים.

כעולה במפורש מסיכום המחלה, רק בדיעבד, ורק במהלך אשפוזה של התובעת לאחר ההזרקה, התברר לרופאים המטפלים כי תופעה זו של "LOCKED IN SYNDROME", הינה סיבוך מתואר בספרות הרפואית של הזרקה לחוליות הצוואר עם דפומדרול – ולמעשה סיכון משמעותי של פעולת ההזרקה האלקטיבית שבוצעה לתובעת. נוכח הדברים האמורים, ברור שסיכון משמעותי זה, שאף לא הופיע בטופס ההסכמה עליו הוחתמה, לא הוסבר לתובעת בטרם נתנה "הסכמתה" לביצוע ההזרקה. כמו כן נטען בתביעה כי הוסתרו מהתובעת מסמכים שכללו רישומי אחיות כדו"חות ארוע לגבי המקרה, מהם עולה כי הצוות כלל לא היה מודע לסיכונים של החומרים בהם השתמשו ועל כן גם לא היו מודעים למצב התובעת, ולכן הטיפול בה התאחר.

כתוצאה מההזרקה ומהאוטמים שנגרמו, נאלצה התובעת לעבור אשפוז ושיקום ארוכים, שלאחריהם נותרה עד היום עם נזקים נוירולוגיים, קוגניטיביים, ונפשיים. בין היתר סובלת התובעת עד היום מפגיעות מוטוריות, פגיעה חמורה בשיווי המשקל ופגיעה בתפקודה היומיומי.

מומחה להרדמה ורפואת כאב קבע בחוות דעתו אשר צורפה לתביעה, כי קיימים סיכונים רבים להזרקה שכזאת, כדוגמת אלו אשר קרו לאישה, וכי לפי הסימנים הנוירולוגים שהעידו על אירוע מוחי והופיעו מייד לאחר ההזרקה עולה כי הזריקה הייתה הגורם הישיר לפגיעה המוחית ולנזק שהופיע בעקבותיה. כמו כן קבע המומחה כי טופס ההסכמה עליו חתמה התובעת היה חסר מידע בסיסי בנוגע להזרקה המתוכננת ומכיוון שמדובר בפעולה אלקטיבית לא דחופה, חובה היתה לספק לה הסבר מפורט על הפעולה החודרנית המתוכננת ועל הסיבוכים האפשריים, נדירים ככל שיהיו.

מאמרים קשורים