1380_640

תובענות ייצוגיות

התובענה הייצוגית נוצרה על מנת לאפשר, במקרים בהם ישנם נפגעים רבים, לתובע הייצוגי, שהינו חלק מקבוצת הנפגעים, לתבוע בשם הקבוצה כולה והיא מנוהלת בשם קבוצת בני אדם, שלא ייפו את כוחו של התובע המייצג לכך, ואשר מעוררת שאלות מהותיות של עובדה או משפט המשותפות לכלל חברי הקבוצה.

החוק מתמרץ את התובע הייצוגי לפעול כך, בכך שהוא מאפשר לו לקבל פיצוי מוגדל עבור טרחתו בניהול ההליך.

התובענה הייצוגית מאפשרת לנהל הליך משפטי שלא היה יוצא לפועל אם כל אחד מהנפגעים היה צריך לדאוג לייצוג ולהשתתפות בהליך המשפטי. מסלול התובענה הייצוגית חוסך הוצאות התדיינות ועלויות, הן לנפגעים והן לבתי המשפט, מכיוון שמספר רב של תביעות מקובצות להליך אחד.

חוק התובענות הייצוגיות ותקנות התובענות הייצוגיות מעגנים וקובעים כללים אחידים לעניין הגשה וניהול של תובענות ייצוגיות, לשם שיפור ההגנה על זכויות, ובכך לקדם בפרט את אלה:

  1. מימוש זכות הגישה לבית המשפט, לרבות לסוגי אוכלוסיה המתקשים לפנות לבית המשפט כיחידים.
  2. אכיפת הדין והרתעה מפני הפרתו.
  3. מתן סעד הולם לנפגעים מהפרת הדין.
  4. ניהול יעיל, הוגן וממצה של תביעות.

את התובענה הייצוגית ניתן להגיש לגבי נושאים רבים ומגוונים, ביניהם צרכנות, מוצרים ותכשירים רפואיים, תרופות ותוספי מזון, ביטוח, איכות הסביבה, בנקאות ועוד.

הגשת תובענה ייצוגית צריכה לעבור אישור מקדמי טרם הדיון לגופה בבית המשפט.

בהליך אישור הבקשה התובע הייצוגי נדרש להוכיח את העובדות הנטענות באופן לכאורי, ולהראות שהתובענה מעוררת בכלל חברי הקבוצה שאלות משותפות, ולשכנע שתובענה ייצוגית הינה הדרך היעילה וההוגנת לניהול ההליך וכי קיים יסוד סביר להניח שענייני חברי הקבוצה ינוהלו בדרך הולמת ובתום לב.

משרד עורכי דין ד"ר א. רובינשטיין – ש. יקירביץ בעל ניסיון רב בתחום התובענות הייצוגיות ומופיע בדירוג היוקרתי של המשרדים המובילים – בוטיק בתחום התובענות הייצוגיות על ידי חברת BdiCode, המדרגת את החברות המובילות במשק.

שאלות ותשובות בנושא תובענות יצוגיות

מי יכול להגיש תובענה ייצוגית?

מי שמבקש להגיש תובענה ייצוגית יגיש לבית המשפט את תביעתו בצירוף בקשה לאישור התובענה הייצוגית. הגשת התובענה הייצוגית טעונה אישור בית המשפט.

אלו הרשאים להגיש בקשה לאישור תובענה ייצוגית:

א. אדם שיש לו עילת תביעה אישית המנויה באחד מהפריטים המנויים בתוספת השנייה לחוק תובענות ייצוגיות, המעוררת שאלות מהותיות המשותפות לקבוצת בני אדם.

ב. רשות ציבורית המנויה בתוספת הראשונה לחוק, בתחום אחת המטרות הציבוריות שבהן עוסקת הרשות הציבורית, המעוררת שאלות מהותיות המשותפות לקבוצת בני אדם.

ג. ארגון שעוסק במטרה ציבורית, בעניין הנוגע למטרות הארגון, בלבד שקיים קושי להגיש את בקשת האישור בידי אדם פרטי והשאלה העולה מהתביעה משותפת לקבוצת בני אדם. ואולם, המועצה הישראלית לצרכנות רשאית להגיש בקשה לאישור תובענה ייצוגית, אף אם אין קושי להגיש את הבקשה בידי אדם פרטי.

יש לדעת כי גם במידה והתובע אינו עונה על אחת האפשרויות הנ"ל, בית המשפט רשאי לאשר את התובענה כייצוגית ולהורות על החלפת התובע המייצג.

מה ההבדל בין תביעה ייצוגית לתביעה אישית?

במקרים רבים, ניהול ההליך המשפטי אינו כדאי עבור הנפגע והוא יעדיף "לספוג" את הנזק שנגרם לו ולא לתבוע את זכותו בבית המשפט. כך למשל, כאשר הנזק שנגרם לנפגע נמוך מעלויות המשפט הצפויות. התובענה הייצוגית למעשה מרכזת מספר תביעות של קבוצת נפגעים, שלכולם עילת תביעה משותפת, לתביעה אחת, המנוהלת על ידי תובע מייצג ועורך דין מייצג אחד. כך יכולים הנפגעים לקבל פיצוי הולם לנזקם.

לאחר שהוגשה תובענה ייצוגית, איך אני יודע האם אני נכלל בקבוצה?

ניתן לבדוק בפנקס התובענות הייצוגיות, האם אתה נכלל באחת מן התובענות שבית המשפט קיבל את הבקשה לאישורן. בנוסף, ניתן לגלות זאת מפרסום ידיעה לציבור. על פי החוק, הודעה על החלטת בית המשפט לאישור תובענה ייצוגית והודעה על פסק דין בתובענה ייצוגית חייבות להתפרסם לציבור. לרוב יפורסמו הודעות אלו בעיתונים היומיים.

מה תפקיד המדינה בתביעות ייצוגיות?

הוגשה לבית המשפט בקשה לאישור הסדר פשרה ולא מצא בית המשפט טעם לדחות אותה על הסף, יורה על פרסום הודעה בדבר הגשת הבקשה וכן על משלוח ההודעה, בצירוף העתק מהבקשה, מההסדר ומהתובענה, בין היתר, ליועץ המשפטי לממשלה. כמו כן, היועץ המשפט לממשלה רשאי להגיש לבית המשפט, בכתב, בתוך 45 ימים מיום פרסום ההודעה, או בתוך מועד מאוחר יותר שיקבע בית המשפט, התנגדות מנומקת להסדר הפשרה וכן להמלצה המוסכמת בעניין גמול לתובע המייצג ושכר טרחה לעורך הדין.

עוד בנושא תובענות ייצוגיות

  • All
  • חדשות המשרד
  • פסקי דין

שתלי סיליקון לחזה גרמו להתפתחות סרטן

לאחרונה פורסם ב"ידיעות אחרונות" על בקשה לאישור תביעה ייצוגית שהגיש משרדנו לבית המשפט המחוזי בתל אביב על סך מיליארד ש"ח נגד חברת אלרגן, שייצרה שתלי

תביעה ייצוגית נגד חברת פיליפס העולמית בגין פגם במכשירי הנשמה 

משרדנו הגיש לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה לאישור תובענה ייצוגית על סך למעלה משני מיליארד ש"ח נגד חברת פיליפס העולמית והחברות המשווקות אותה בישראל.

תביעה ייצוגית נגד חברת ביוטרוניק בגין ייצור קוצבי לב עם פגם משמעותי

משרדנו הגיש בקשה לאישור תובענה ייצוגית בסך 100 מיליון שקלים נגד חברת "ביוטרוניק" הגרמנית ונציגתה בארץ "מדלאב", שייצרו קוצבי לב עם פגם משמעותי. הסוללות בקוצבים

תובענה ייצוגית בגין הקרנת פרקים של "חברים"

לאחרונה הגיש משרדנו בקשה לאישור תובענה ייצוגית בעניין ההקרנה החגיגית של 25 שנה לתוכנית "חברים" על ידי רשת בתי הקולנוע "סינמה סיטי" וחברת פרטנר תקשורת.

23.10.14 – הגשנו תביעה "המונית" בגין שינוי תרופת אלטרוקסין

הגשת תביעה "המונית" בגין שינוי תרופת ה"אלטרוקסין" בימים אלו הוגשה במשרדנו תביעה המונית כנגד חברות תרופות וקופות החולים, בשל נזקי גוף שנגרמו לתובעים בגין שינוי תרופת

תביעה ייצוגית נגד תאגיד השידור "כאן" בעניין האירוויזיון

ב"ידיעות אחרונות" פורסם כי משרדנו הגיש בקשה לאישור תביעה ייצוגית כנגד תאגיד השידור "כאן" בעניין האירוויזיון; "מדונה לא הופיעה בחזרה הגנרלית, החזרה אינה זהה למופע

ת"א 2662/05 פ.י נ' תרימה מוצרי רפואה ישראלים בע"מ

מדובר בתביעה ייצוגית שהגיש משרדנו והתבררה בבית המשפט המחוזי בתל-אביב. התובעת אשר יוצגה על ידי משרדנו טענה כי חברת "תרימה" ייצרה, שיווקה ומכרה תרופה לשיכוך כאבים