באחרונה פורסמה בתקשורת פרשה חדשה שעסקה בנושא פריון – תחום רפואי שבו אלפי זוגות נזקקים לשירות הרופאים בישראל.

במקרה שפורסם לעיל נעצרו רופא גניקולוג ואיש מעבדה המואשמים לכאורה באישום פלילי – מרמה.

המדובר באשה שקיבלה תרומת ביצית מחו"ל שהופרתה בזרע של הגבר והעובר הושתל ברחמה. בדיעבד התברר שהאשה תורמת הביצית הייתה נשאית גן להמופיליה B והתינוקת שנולדה לאחר ההפריה סובלת מבעיה גנטית שגורמת לבעיה בקרישת הדם (ולכן לדימום למשל בתוך הפרקים בגוף לאחר חבלה).

לטענת עורכי הדין של האשה – "לפני החזרת העוברים התחייב הרופא בפני האישה שהתורמת עברה פאנל גנטי מורחב של מאות בדיקות גנטיות, ושהוא ראה את הבדיקות ושהן תקינות, " ואולם נודע לה במהלך ההיריון שהעובר סובל מבעיה גנטית שעשויה להוביל להמופיליה".

הטענה המשפטית הנזיקית במקרה זה היא שאנשי צוות הרפואה הפרו את חובת הזהירות כלפי האשה בכך שלא בדקו את הבדיקות הגנטיות אותן עברה האשה התורמת בחו"ל ואשר נשלחו אליהם. לו היו רואים את תוצאות הבדיקות היו מזהים מיד שתורמת הביצית נשאית להמופיליה וסביר להניח ולא היו מפרים את הביצית שלה.

מעבר לתביעות דומות שהתנהלו במשרדנו בנושא הפריון, שבהן עלתה השאלה האם בוצעו כל הבדיקות שאפשר היה לבצע, או האם הנסיבות חייבו עריכת בדיקות נוספות, בין כאלה שמומלצות ובין כאלה שעלה חשד משפחתי או אחר לבעיות שיכולות להיות לוולד, מעורב משרדנו בעת הזו בתביעה ייצוגית בעקבות פרשת החלפת העוברים במסגרת הפריה חוץ גופית בבית החולים אסותא.

מקרים רבים אחרים שהגיעו לטיפול משרדנו בנושאי רשלנות רפואית בטיפולי פריון באו לידי ביטוי באירועים בהם קרתה תקלה במרכז הרפואי. למשל, כאשר מיכל שהכיל עוברים מוקפאים בטמפרטורה של מינוס 180 מעלות צלזיוס הופשר בשל טעות רשלנית, מה שגרם למות העוברים שהיו בהקפאה. במקרה זה בו טפלנו מדובר היה בזוג שחיכו זמן רב ורצו להוסיף ילד למשפחה. התביעה הסתיימה בפיצוי בני הזוג.

לפני סיום נזכיר במאמר מוסגר כי לפני מספר שבועות קבע ביהמ"ש העליון באלבמה ארה"ב כי עובר הנו אדם לכל דבר וענין, ובמקרה שכזה לו כך הייתה הפסיקה בארץ הרי שניתן היה להאשים את המעוול ברצח. דבר זה, שבדין הישראלי נשמע רחוק מהמציאות, שלא לומר הזוי, מלמד על כך שהנושא המדובר, של רשלנות רפואית בטיפולי פריון, טומן בחובו שאלות חשובות ומעניינות בעניני אתיקה, רפואה ומשפט והינו נושא חי ובוער במיוחד בתקופתנו בשל ההתפתחות הטכנולוגית והאפשרויות שעומדות בפני הפונים לקבלת טיפולים אלה.

מאמרים קשורים