עיזבון של תינוקת שסבלה מתשניק חמור בלידתה, נותרה עם נכות קשה ביותר ונפטרה בגיל שלוש, פוצה בסך 1,617,175 ₪ (מיליון שש מאות ושבע עשרה אלף ₪).

התביעה הוגשה נגד בית חולים ממשלתי. האם הגיעה לבית החולים כשהיא בשבוע 40+6, בהריונה השישי, בחשד לעובר גדול. למחרת, בעקבות קרע ספונטני של הרחם נפלט העובר לחלל הבטן וחולץ כשהוא בתשניק קשה, והתינוקת סבלה משיתוק מוחין חמור ביותר, עד למותה המוקדם.

על פי חוות דעתו של מומחה בילוד וגניקולוגיה ומומחה להרדמה וטיפול נמרץ, היו צריכים לחלץ את העובר בניתוח קיסרי אלקטיבי וכך היה נמנע הנזק, שכן לאם היו מספר גורמי סיכון לקרע ברחם, אשר היו חייבים להדליק נורה אדומה לצוות הרפואי ודרשו זהירות מיוחדת: היותה בהריון עודף, צלקת ניתוחית ברחם מניתוח קיסרי קודם, חשד לעובר גדול והעובדה שראש העובר לא התבסס באגן האמהי אלא נמצא מאוד גבוה, דבר המחשיד לחוסר התאמה בין ראש העובר לאגן האמהי.

כל הנתונים הללו חייבו הבנה כי התובעת עלולה לפתח סיבוך של קרע של הרחם במהירות ולכן דרך הילוד היחידה צריכה להיות בניתוח קיסרי אלקטיבי, וכפי שאכן הוחלט על ידי הצוות המטפל, אולם ניתוח זה נדחה בתואנות שונות – "סיבה טכנית" או "עומס וניתוחים בחדר לידה". על פי חוות הדעת היה צריך ליילד את התובעת בניתוח קיסרי מיד כשהוחלט על כך, ואם היה עומס וקושי בחדר הלידה, היה צריך להזעיק את הצוותים הכוננים ולילד את התובעת, כדי שלא תקרה הקטסטרופה שלבסוף ארעה.

התובעת לא נותחה מיד כשהוחלט על כך. מאוחר יותר החלה לסבול מכאבי בטן עזים אשר פורשו ככאבים הקשורים לצירים. ואולם, כאבים אלה היוו סימן אזהרה נוסף לקרע של הרחם, בייחוד נוכח העובדה שהתובעת מסרה שהכאבים אינם דומים לכאבי צירים מהם סבלה בלידותיה הקודמות, אולם הצוות הרפואי לא ייחס לכאבים אלה חשיבות מיוחדת ורק אחרי כ- 4 שעות הועברה לחדר לידה.  לאחר האפידורל, עם חיבורה שוב למוניטור נצפתה ברדיקרדיה (האטות בדופק העוברי) חמורה, אשר משמעותה מצוקה עוברית קשה והתובעת הובהלה לחדר ניתוח .

התינוקת שנולדה סבלה – כך על פי אבחנת רופאי היילודים – מתשניק, שהתבטא בחמצת קשה, בהפרעה בנשימה, בפגיעה מוחית שהודגמה בבדיקת ה-MRI, וטופלה בהנשמה ובקירור המוח בהתאם.

למרבה הצער, כתוצאה מאירועי הלידה והתשניק נותרה הפעוטה עם נזק מוחי קשה, שבא לידי ביטוי בפגיעה מוטורית משמעותית ב-4 הגפיים, מפיגור עמוק, עיוורון, חירשות ומבעיות בבליעה ובנשימה ולבסוף נפטרה.

מאמרים קשורים