לכתבה המלאה שפורסמה במהדורת "מבט" בערוץ 1 לחץ כאן.

תביעה נגד בית החולים הדסה חושפת, כי הצעיר לא טופל כיאות ונחנק כתוצאה מדימום במהלך בדיקת ברונכוסקופיה  ועל כן הוא נותר נכה סיעודי שבקושי מתקשר עם הסביבה

צעיר בן 19, שסבל מדלקת ריאות, נותר עם נזק מוחי קשה וזאת לאחר שנחנק מדימום  בזמן בדיקת ברונכוסקופיה , שהינה בדיקה שגרתית אותה מבצעים מומחים לריאות, בה מחדירים סיב אופטי לדרכי הנשימה במטרה לקבל דגימה מהתהליך הדלקתי בריאות. במהלך הבדיקה החל הצעיר לדמם במערכת הנשימה עם ירידה קשה ביותר בחמצון עד כדי כך שנזקק להחייאה. לטענת ההורים, פעולה כושלת זו של הצוות הרפואי גרמה אצלו לבצקת מוחית והוא נותר במצב של הכרה מינימלית, מרותק למיטתו ונזקק לסיעוד בכל שעות היממה.

כך עולה מתביעה לבית המשפט המחוזי בתל אביב שהגישו הצעיר והוריו נגד בית החולים הדסה בירושלים, ע"ס מיליוני שקלים.

באמצעות עוה"ד ד"ר אבי רובינשטיין ושמואל יקירביץ טוענים ההורים, כי בנם סבל מחום וכאב בחזה, מספר ימים לאחר שהסתיימו בהצלחה טיפולי כיומתרפיה שעבר.

ההורים טוענים, כי למרות תלונותיו של בנם על כאבים עזים בחזה מיד עם קבלתו לבית החולים, והחום שהתמיד הוא נשלח לצילום חזה באיחור, רק 10 ימים לאחר אשפוזו,  ולבדיקת ברונכוסקופיה  רק 11 ימים לאחר אשפוזו.

לתביעה צורפה חוות דעת רפואית של מומחה לטיפול נמרץ, שקבע כי "רצף של כשלים ושרשרת של התנהגויות רפואיות לא תקינות, אשר אינן עומדות במבחן מקצועי כלשהו ובוודאי לא של רפואה סבירה", הביאו את הצעיר למצבו הנוכחי.
המומחה קבע עוד כי במקרה זה בניגוד לכל פרקטיקה רפואית מקובלת לא בוצעה בזמן אבחנה למצבו, לא בוצע צילום חזה ולא נערך ייעוץ רופא ריאות במועד הנכון, אלא רק 10 ימים לאחר קבלתו. המומחה סבור כי בסבירות גבוהה, לו היו מבצעים צילום חזה ואולי הדמיית CT סמוך או ימים ספורים לאחר האשפוז היו עולים על הממצא הריאתי מוקדם, מזמינים יעוץ של מומחה למחלות ריאה הרבה יותר מוקדם, נותנים טיפול מכוון  ובכך היו מרפאים את הצעיר ממחלת הריאות ממנה סבל.

כיון שלא פעלו כשורה נשלח הצעיר ביום ה-11 לאשפוזו לבדיקת ברונכוסקופיה אבחנתית, שבמהלכה ארע דימום, הצעיר נזקק להחיאה ולאחר סיבוכים נוספים נותר במצב של הכרה מינימלית.

אבחון וטיפול במועד יכולים היו בסבירות גבוהה למנוע הצורך בביצוע בדיקת הברונכוסקופיה. מאידך אם הבדיקה הייתה מבוצעת קודם לכן, הייתה מבוצעת בתנאים הרבה יותר טובים, אשר היו מונעים בסבירות גבוהה את הדימום שקרה ושגרם לחנק של הצעיר .

לכתבה המלאה שפורסמה במהדורת "מבט" בערוץ 1 לחץ כאן.

מאמרים קשורים